Dětské penzijko s otazníky

Dětské penzijko s otazníky

Finanční produkt, u kterého se každou chvíli mění podmínky, těžko získá větší důvěru klientů. Přesně s tímto problémem se nyní potýká doplňkové penzijní spoření pro děti. Sotva vyletělo z hnízda, už mu chce Ministerstvo financí přistřihovat křídla.

Doplňkové penzijní spoření, nástupce populárního penzijního připojištění, zatím příliš netáhne. Už loni proto vláda a z jejího pověření také důchodová komise vymýšlely, jak ho zatraktivnit. Jedním z výsledků je, že od začátku letošního roku je možné zakládat nové penzijko i nezletilým. Rodiče nebo prarodiče tak můžou posílat dětem peníze na účet u penzijní společnosti, podobně jako to dělávají třeba u stavebního spoření. Rozdíl je mimo jiné v tom, že stavební spoření je sice s malým výnosem, kdežto u doplňkového penzijního spoření jde o investování do fondů a nikdo neví jak dopadnou. Spoření ve zlatě je inteligentnější, neboť je ve fyzickém zlatě a můžou ho rodiče použít třeba na studia.

Logický nedostatek – proč by měli rodiče dětem spořit až na důchod, když jejich ratolesti budou potřebovat peníze někdy po maturitě, na školu nebo prostě jako startovné do života – vyřešili zákonodárci možností vybrat v osmnácti letech třetinu naspořených peněz.

Comments are closed.